пʼятниця, 14 жовтня 2011 р.

Покрова Пресвятої Богородиці.

 
      Одним із найшанованіших в Україні свят є Покрова Пресвятої Богородиці. Це свято відзначається 14 жовтня. Історія становлення свята пов’язана з видінням св. Андрія Юродивого та його учня св. Епіфана на початку Х століття у Константинополі, коли столицю Візантії оточили вороги. В Україні це свято також популярне і через національний характер, адже Богородицю вважали своєю покровителькою запорізькі козаки та Українська повстанська армія.
      Щодо історії відзначення свята, то в час ворожої навали в храмі Пресвятої Богородиці на Влахернах, де переховувалася Її риза, служили всенічну. Після закінчення богослужіння св. Андрій разом зі св. Епіфаном побачили, як від царських дверей йде світлом осяяна Богородиця у супроводі Св. Івана Христителя і св. Івана Богослова та великого хору Святих. Божа Мати, як побачили св. Андрій та св. Епіфан, підійшла до престола, довго молилася навколішки. Після цього, знявши зі своєї голови хустку-омофор (покров) — з грецької мафоріон — розпростерла її над народом, який був у церкві. Св. Андрій і Епіфан зрозуміли, що Пресвята Богородиця прийшла, щоб рятувати місто. Невдовзі, як пише у книзі «Пізнай свій обряд» о. Юліан Катрій, після цього вороги й справді відступили.
       У народі свято Покрови Пресвятої Богородиці ще називають Третя Пречиста. Цього дня в Україні також згадують події з національної історії. Адже Божу Матір (її називали у тому числі й Покровою) вважали своєю покровителькою запорізькі козаки. У Запорізькій Січі була церква Святої Покрови. У ній щороку всім козацтвом відзначали свято Покрови, у цей день козаки також обирали нового отамана. За народним переказом, після зруйнування Січі 1775 року козаки, які пішли за Дунай, взяли з собою й ікону Покрови Пресвятої Богородиці. Звідси виник і особливий, притаманний тільки Україні, вид ікони Покрова Пресвятої Богородиці – козацька Покрова. На ній Діва Марія зображена такою, що простирає свій покров, свій омофор над козаками, над гетьманами, над духовенством, які моляться і з надією звертають до неї свої погляди.
    Козаки настільки вірили в силу Покрови Пресвятої Богородиці і настільки щиро й урочисто відзначали свято Покрови, що впродовж століть в Україні воно набуло ще й козацького змісту і отримало другу назву – Козацька Покрова. З недавніх пір свято Покрови в Україні відзначається ще й  як день українського козацтва.
      Козацьку традицію вшанування Покрови продовжили воїни УПА, обравши 14 жовтня днем заснування Української армії.
    В бібліотеці було проведено огляд літератури: "Козацькій славі жити у віках":

       1.Гуртовий Г. Волинь - край козацький:Історико-краєзнавчі нариси// Вид. друге, доповнене, уточнене.-Луцьк: Надстир'я, 2009.-388с. 
        2. Історія українського козацтва: Нариси: У 2 т.-К.:Вид.дім "Києво-Могилянська академія", 2006.-800с.
        3.Каляндрук Т. Загадки козацьких характерників: Монографія.-Львів: ЛА "Піраміда", 2007.-288с.
        4.Каляндрук Т.Таємниці бойових мистецтв України.-Львів: ЛА "Піраміда", 2007.-304с.
        5.Середюк О. Лицарі сонця:Історичний нарис.-Луцьк: Ініціал, 2006.-432с.
        6.Скальковський А.О. Історія Нової січі, або останього Коша Запорозького.-Дніпропетровськ: Січ, 1994.-678с.
        7.Реєнт О.П., Коляда І.А. Усі гетьмани України.- Харків: Фоліо, 2007.-415с.
        8.Халебський П. Україна - земля козаків: Подорожній щоденник.-К.:Укр.письменник; Ярославів Вал, 2008.-293с.
        9.Чухліб Т.В. Гетьмани і монархи.Українська держава в міжнародних відносинах 1648-1714 рр.-К.: Арістей, 2005.-640с.
       10.Шевчук В. Козацька держава як ідея в системі суспільно-політичного мислення xvi-xviii ст.: У 2 кн.-К.: Грамота, 2007.-720с.
       11.Яворницький Д. Із української старовини: Наук.-худож. кн.: Для серед. та ст. шк. віку.-К.: Веселка, 2001.-176с.
       12.Хто такі козаки?//Позакл. час.- 2010.-№9.-с.115-117.
       13.Цікавинки козацького життя//Позакл.час.-2010.-№9.-с.118-120.


                  

Немає коментарів:

Дописати коментар